10 cze 2024
Wsparcie na rzecz dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy oraz na rzecz przepływów na rynku pracy
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Działania 9.6 Adaptacyjność pracodawców i pracowników do zmian (typ projektu nr 4)
Priorytetu IX Zaspokajanie potrzeb rynku pracy
Operator: Fundacja Rozwoju Lubelszczyzny
z siedzibą 20-325 Lublin, ul. Józefa Franczaka „Lalka” 43
Biuro Projektu Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny,
ul. Mościckiego 1, 24- 110 Puławy
tel. 516-283-273
adres mailowy: uslugirozwojowe.bur@fundacja.lublin.pl
Data rozpoczęcia projektu: 01.04.2024 r.
Data zakończenia projektu: 30.09.2026 r.
Wartość projektu : 13 869 443,50 PLN
Dofinansowanie: 11 788 848,50 PLN
PRZEWIDYWANY CZAS TRWANIA REKRUTACJI:
Planowana data rozpoczęcia rekrutacji do projektu: czerwiec 2024 r.,
Data zakończenia rekrutacji: lipiec 2026 r.
GRUPA DOCELOWA
Projekt obejmie wsparciem min. 745 przedsiębiorstw, w tym 735 MŚP i 10 dużych przedsiębiorstw, posiadających siedzibę (filię, delegaturę, oddział) na terenie podregionu puławskiego, obejmującego następujące powiaty: janowski, kraśnicki, łukowski, opolski, puławski i rycki.
Wsparcie w ramach PSF skierowane jest do pojedynczych przedsiębiorstw, a nie do grupy przedsiębiorstw. W projekcie uczestniczyć będzie min. 2690 pracowników sektora MŚP/osób samozatrudnionych i min. 60 pracowników dużych przedsiębiorstw.
Kto może być skierowany na usługi rozwojowe w ramach BUR:
– pracodawcy oraz ich pracownicy, w tym kadra zarządzająca;
– osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą;.
Wsparcie w ramach projektu skierowane jest do pojedynczych przedsiębiorstw, nie do grupy przedsiębiorstw (np. klastrów).
Wsparcie realizowane będzie w 5 etapach:
Przedsiębiorca/pracodawca samodzielnie dokonuje wyboru usługi rozwojowej odpowiadającej na jego potrzeby.
Przedsiębiorca/ pracodawca po dokonaniu wyboru usługi rozwojowej z BUR składa Formularz w Biurze projektu FRL.
Następuje w ciągu 10 dni roboczych od dnia złożenia poprawnie wypełnionych oraz kompletnych dokumentów zgłoszeniowych.
Czas trwania realizacji usługi nie powinien przekraczać 12 mies. od podpisania umowy.
Następuje w ciągu 14 dni kalendarzowych od złożenia prawidłowo wypełnionych i kompletnych dokumentów.
REKRUTACJA
Dokumenty rekrutacyjne będzie można składać osobiście w Biurze projektu od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-14.00, bądź za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej na adres Biuro Projektu Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, ul. Mościckiego 1, 24- 110 Puławy, z dopiskiem: „9.6 PSF – podregion puławski”. Rozpatrywane będą tylko te dokumenty, które wpłyną do Biura projektu w trakcie trwania naboru. Operator zastrzega, że nabór zostanie zamknięty po przekroczeniu 120% kwoty alokacji przeznaczonej na dany nabór.
Operator zastrzega sobie możliwość, na każdym etapie realizacji Projektu, do wprowadzenia rekrutacji w formie elektronicznej za pomocą generatora wniosków pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail: uslugirozwojowe.bur@fundacja.lublin.pl,
Biuro projektu znajduje się w budynku Puławskiego Parku Naukowo Technologicznego, który zaprojektowany jest z myślą o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami (szerokie przejścia, winda).
LIMIT WYDATKÓW NA 1 UCZESTNIKA PROJEKTU:
W celu zapewnienia jak największej efektywności wydatkowania środków określono limit dla jednego uczestnika projektu na poziomie 5 000,00 PLN, w tym wymagany wkład własny stąd, maksymalną wartość refundacji określono na poziomie 3 828,36 PLN netto dla jednego uczestnika projektu (1 PESEL).
Limit ten dotyczy całego okresu trwania projektu.
DOKUMENTY REKRUTACYJNE:
Pozostałe załączniki do formularza zgłoszeniowego, stanowiące komplet dokumentacji, to:
PODPISANIE UMOWY:
Po pozytywnej weryfikacji dokumentacji rekrutacyjnej i zakwalifikowaniu Przedsiębiorcy do dofinansowania, Operator informuje przedsiębiorcę drogą elektroniczną o terminie podpisania umowy. Przedsiębiorca podpisuje umowę wsparcia, a Operator nadaje ID wsparcia w Bazie Usług Rozwojowych. Przedsiębiorca dokonuje zapisu na usługi rozwojowe z wykorzystaniem nadanego ID wsparcia.
Tylko przy zapisie na usługę rozwojową z ID wsparcia nadawanego po podpisaniu umowy Operator może wypłacić dofinansowanie.
Baza Usług Rozwojowych – https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl
DOKUMENTY ROZLICZENIOWE:
Po zakończeniu usługi rozwojowej w ciągu 14 dni przedsiębiorca składa komplet dokumentów rozliczeniowych:
a) wniosek o refundację kosztów usługi rozwojowej;
b) dokument księgowy poświadczający realizację usługi rozwojowej, wystawiony zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 z późn. zm.), zawierający poza danymi przedsiębiorcy/pracodawcy, który będzie odbiorcą usługi rozwojowej, imię i nazwisko uczestnika lub uczestników korzystającego/korzystających z usługi rozwojowej, ID wsparcia oraz identyfikator karty usługi rozwojowej (faktura VAT – kserokopia potwierdzona za zgodność z oryginałem);
c) potwierdzenie poniesionego wydatku (dowód zapłaty za zakup usługi rozwojowej), np. poprzez przedstawienie wyciągu z rachunku bankowego przedsiębiorcy/pracodawcy;
d) potwierdzenie ukończenia usługi rozwojowej/zaświadczenie o ukończeniu usługi rozwojowej/ certyfikat o ukończeniu usługi rozwojowej wydane przez podmiot świadczący usługę rozwojową, zawierające co najmniej:
e) Zakres danych uczestnika usługi rozwojowej po zakończeniu udziału w projekcie
Operator po pozytywnej weryfikacji dokumentów rozliczeniowych przekazuje środki finansowe Przedsiębiorcy w ciągu 14 dni roboczych (pod warunkiem posiadania środków na koncie bankowym należącym do ww. projektu) na wskazane w umowie konto bankowe.
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
Czy muszę być przedsiębiorcą. aby skorzystać z dofinansowania?
Wsparcie skierowane jest do 745 przedsiębiorców, pracodawców oraz ich pracowników(z sektora mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw),w tym spółdzielni i przedsiębiorstw społecznych, posiadających siedzibę w podregionie województwa lubelskiego.
Kiedy rozpocznie się rekrutacja do projektu?
Rekrutacja do projektu rozpocznie się niezwłocznie, po zaakceptowaniu dokumentów rekrutacyjnych przez IZ. Obecnie planowanym terminem jest druga połowa czerwca 2024 r.
Jaka jest wysokość refundacji?
Maksymalny poziom refundacji na jednego uczestnika (PESEL) wynosi 3 828,36 zł. Limit dotyczy całego okresu realizacji projektu. Maksymalny limit wydatków w czasie trwania projektu na 1 uczestnika (PESEL) w kwocie 5000,00 zł zawiera wartość dofinansowania i wkład własny. Podatek VAT jest niekwalifikowalny.
Maksymalny poziom dofinansowania:
Limit pomocy może ulec podwyższeniu o max. 5% w przypadku:
Czy mogę wziąć dofinansowanie na kurs dla nowego pracownika?
Kwalifikowanym pracownikiem zgłaszanym przez przedsiębiorcę /pracodawcę będzie pracownik zatrudniony na umowę cywilno-prawną spełniający poniższe warunki:
– jest zatrudniony u przedsiębiorcy / pracodawcy co najmniej jeden miesiąc przed dniem złożenia dokumentów rekrutacyjnych i przynajmniej do czasu zakończenia realizacji usługi rozwojowej,
– otrzymuje wynagrodzenie brutto w wysokości nie mniejszej niż wartość dofinansowania, o refundację którego stara się przedsiębiorca / pracodawca dla wskazanego pracownika,
– wynagrodzenie brutto wyliczane będzie jako suma wynagrodzenia w okresie maksymalnie 6 miesięcy przed dniem złożenia dokumentów aplikacyjnych
Czy jednoosobowa działalność gospodarcza jest uznawana za przedsiębiorstwo MŚP?
Tak, jednoosobowa działalność gospodarcza uznawana jest za przedsiębiorstwo MŚP i jest kwalifikowana do udziału w projekcie
Jakie podmioty będą miały pierwszeństwo udziału w projekcie?
Podmioty premiowane na etapie rekrutacji, w celu zapewnienia im pierwszeństwa udziału w projekcie to przedsiębiorstwa, które:
a) mają siedzibę na terenie gmin zagrożonych marginalizacją w powiatach:
– janowskim są to: Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Modliborzyce, Potok Wielki;
– kraśnickim są to: Annopol, Dzierzkowice, Gościeradów, Kraśnik, Szastarka, Trzydnik Duży, Urzędów, Wilkołaz, Zakrzówek;
– łukowskim są to: Adamów, Krzywda, Serokomla, Stanin, Stoczek Łukowski, Trzebieszów, Wojcieszków, Wola Mysłowska;
– opolskim są to: Chodel, Józefów n/Wisłą, Karczmiska, Łaziska, Wilków;
– puławskim jest to Żyrzyn,
– ryckim są to: Kłoczew, Nowodwór, Ułęż.
b) mają siedzibę na terenie miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze,
– Kraśnik; jako miasto stagnujące,
– Łuków; jako miasto zagrożone marginalizacją.
c) dotychczas nie korzystały z usług rozwojowych w projekcie „Finansowanie usług rozwojowych dla mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw z podregionu puławskiego”.
Czy jest z dofinansowania może skorzystać osoba zatrudniona nie na umowę o pracę, tylko na podstawie umowy cywilno-prawnej?
Tak, może to być osoba świadcząca usługi na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowy o dzieło, ale musi spełniać łącznie następujące warunki:
⎯ zatrudniony u przedsiębiorcy/pracodawcy co najmniej jeden miesiąc przed dniem złożenia dokumentacji rekrutacyjnej i przynajmniej do czasu zakończenia realizacji usługi rozwojowej, w której uczestniczy zgodnie z umową wsparcia;
⎯ otrzymujący wynagrodzenie brutto w wysokości nie mniejszej niż wartość dofinansowania, o refundację którego stara się przedsiębiorca/pracodawca dla wskazanego pracownika;
⎯ wynagrodzenie brutto wyliczane jest jako suma wynagrodzenia w okresie maksymalnie 6 miesięcy przed dniem złożenia dokumentacji rekrutacyjnej.
#FunduszeEuropejskie